Posedlost doplňky výživy těla může být známkou bigorexie

Nadužívání doplňků výživy ve sportu by mohlo být příznakem bigorexie – poruchy příjmu potravy, která zahrnuje deformovaný obraz těla a obezitu získáváním svalů. Nízká sebeúcta, špatný obraz těla a vnímání neplnění moderního ideálu maskulinity přinášejí více mužů ke konzumaci volně prodejných doplňků, které vytvářejí to, co vědci považují za vznikající poruchu příjmu potravy. Bigorexie, nebo reverzní anorexie, je vědecky známá jako svalová dysmorfie a může být nejlépe popsána jako skutečné nebo domnělé vnímání člověka jako „malé a hubené, i když je „velké a svalnaté“ až do té míry, že způsobuje značné emoční potíže a zhoršené fungování v psychosociálním životě.

Doplňky mohou pomoci, ale také uškodit

Doplňky, jako je syrovátkový protein , kreatin a L-kartinin, se používají ke zlepšení sportovního výkonu a postavy a prodávají se v obchodech s potravinami, v obchodech s vitamíny a online. Produkty jsou populární mezi členy posilovny, aby se zvýšila energie a vybudovala svalovou hmotu. Ale vědci z Alliant International University v Los Angeles v USA uvedli, že nadměrné užívání je stále větší a nebezpečné.

Dokonalá postava

Sportovci obvykle nemají podváhu a nejsou křehčí, jsou vlastně dobře stavěni s dokonalou postavou, ale věří, že jejich svaly a tělo jsou nedostatečné a začínají přijímat tzv. Bigorexické chování – nadměrné cvičení, extrémní diety a užívání a zneužívání doplňků a případně steroidů.

Řízení životního stylu

Zatímco ženy byly podle jejich vzhledu posuzovány po celá desetiletí, muži byli obvykle posuzováni podle svých úspěchů. Se zvýšeným vystavením takzvaného ideálního mužského těla prostřednictvím moderních médií, jsou si však lidé více vědomi svého vzhledu a začínají posuzovat nejen své vrstevníky – ale i sami sebe – podle standardů mužských supermodelů.

Příznaky bigorexie

– Chybějící sociální interakce způsobená cvičebním programem nebo strachem z toho, že nebudete schopni jíst správné jídlo

– Zanedbávání osobních vztahů z důvodu času stráveného cvičením a následného stravovacího plánu

– Cvičíte navzdory zranění

– Nikdy se nespokojujete se svalovou hmotou

– Zachování extrémního tréninkového programu

– Udržet nadměrnou dietu s vysokým obsahem bílkovin

– Nadměrné používání potravinových doplňků

– Zneužívání steroidů a často se uchylují k plastické operaci k dosažení dokonalého těla