Vedete děti k pohybu? Dopřejte jim lekce parkouru

V životě většiny rodičů přijde chvíle, kdy začnou uvažovat o tom, jaký sport je pro jejich děti nejvhodnější. V dnešní době mají děti opravdu z čeho vybírat a nikdo nezná své ratolesti lépe než jejich rodiče. Pokud je vaše dítě fyzické zdatné, neustále v pohybu, uvažujte nad sportem zvaným parkour, který si u nás získává stále větší oblibu.

Co je parkour?

Cílem parkouru je dostat se co nejrychleji a s co nejmenší námahou z bodu A do bodu B a nejlépe přímou cestou, to znamená se zdoláním všech překážek jakou jsou lavičky, zídky, zábradlí, které parkouristi zdolávají pomocí různých fyzicky náročných skoků, přeskoků, salt a přemetů. Parkour se většinou nejprve trénuje v tělocvičně za pomoci různého náčiní, než se začne s tréninkem na ulici. Trénink probíhá pod vedením zkušených trenérů, jaké najdete ve společnosti Zohir, kde se parkourem zabývají několik let a na svém kontě mají i první metodickou knihu o tréninku parkouru, která u nás vyšla.

Jak trénink parkouru probíhá?

Trenéři ze spolku Zohir patří mezi nejlepší u nás a jejich prioritou je především bezpečnost a minimalizování rizika případných úrazů je pro ně samozřejmostí.

Tréninky probíhají pod dohledem zkušených parkouristů podle vlastního tréninkového plánu, na který má spolek Zohir licenci a je ověřen mnoha zkušenostmi. Celý trénink probíhá formou zábavy, zejména pro děti, které mohou s parkourem začít již ve věku osmi let. K parkouru nepotřebuje dítě ani dospělý žádný talent. Stačí mít chuť se hýbat, pravidelně trénovat, posouvat dál hranice svých možností a bavit se.

Trénink pro začátečníky

Parkour Praha Zohir přijímá ke svým začátečníkům kluky i holky od osmi let, kde se se všemi triky seznamují krok po kroku nebo skok po skoku v tělocvičně na žíněnkách a trampolínách. Po dokončení začátečnického kurzu umí děti s pomocí trenéra různé přeskakovací techniky a triky a někteří zvládají také salta.

Trénink pro pokročilé

Pokročilejší parkouristé umí nejen více technik, ale také znají jejich názvy. Umí dobře balancovat, udržet rovnováhu a koordinaci ve vzduchu. Trenéři vedou, jak začátečníky, tak pokročilé k překonávání strachu a zdolávání překážek. Ovšem také ke zdravému respektu z výšek nebo větších vzdáleností. Pokročilý parkourista již umí odhadnout své schopnosti. Silové cviky jsou samozřejmostí, proto již skvěle zvládají shyby, kliky či výskoky na bednu.

Co vše Zohir dělá?

Kromě vedení parkourových kroužků pořádá Zohir také lekce pro veřejnost. Organizují nezapomenutelné parkourové tábory a kreativní workshopy. Vystupují na firemních akcích nebo akcích pořádaných městy a obcemi, včetně natáčení klipů a reklam nebo vlastních videí.