O veganství se v posledních letech hojně mluví a stále více osob se přiklání k tomuto způsobu stravování a životní filosofie. Přechod na veganství může být složitý, pokud je váš životní styl opravdu nezdravý. V jiných případech se jedná jen o drobné změny.
Vegan
Člověk vegan nekonzumuje žádné živočišné produkty, tedy maso, mléko a mléčné výrobky, vejce a med od včel. Veganství se však nedotýká jen stravy. Vegan odmítá také živočišné produkty, například kožené boty. Veganství je často spojeno také s ekologickým pohledem na svět a snahou žít co nejšetrněji k životnímu prostředí.
Strava
Máte-li představu, že je veganská strava jen syrová zelenina, velmi se mýlíte. Veganství je založeno na pestré stravě, která může být naprosto vyváženou. Rostlinná říše nabízí rozmanité možnosti a vegani si dnes mohou užívat řady rostlinných náhražek. Jedná se například o rostlinná mléka (oříšková, obilná), oříšková másla, veganské sýry či veganské maso. I vegan si tak může dopřát plněné knedlíky se zelím, sushi, klasické omáčky či sýr. Zakoupíte dnes i rostlinnou smetanu, která je vyráběna ze sóji. Veganská potraviny nabízí pestré možnosti variování jídelníčku.
Vyváženost
Pravdou však je, že si musí každý vegan náležitě hlídat vyváženost svého jídelníčku, především co se týká obsahu bílkovin, esenciálních kyselin či minerálních látek. Především přísun kvalitních aminokyselin, popřípadě bílkovin, je velmi důležitý. Proto vegani často konzumují sójové výrobky, jelikož má sója vysoký obsah bílkovin, cizrnu, fazole a další luštěniny. Dobrým zdrojem jsou také semínka a oříšky. Vegan má tedy na výběr z rozmanitého množství potravin, musí si však svůj jídelníček hlídat, aby obsahoval vše, co pro zdraví svého organismu potřebuje.