Znáte nejznámější sportovní stimulanty? Vyzkoušejte kofein i guaranu

Jsou nedílnou součástí většiny energetických nápojů, konzumovat je můžete ale také v čisté formě v podobě prášku, tablet a dalších doplňků stravy. Řeč je o stimulantech, které mají vyčerpanému lidskému organismu dodat novou vzpruhu a podpořit ho ve zvládání každodenních úkolů, ale také mu zprostředkovat sportovní výkony, které by za normálních okolností nebyly možné.

Kofein, nejsnáze dostupný stimulant

Povzbuzující účinky kofeinu jsou známy po staletí. Tato látka se vyskytuje v mnoha podobách například v kávě, čaji, je přidáván také do energetických nápojů či limonád a někteří sportovci jej konzumují také ve formě gelů. Kofein velice účinně stimuluje nervovou soustavu, rozšiřuje cévy a pomáhá organismu zůstat déle bdělý. Na druhou stranu ale také zvyšuje krevní tlak a podílí se na dehydrataci těla. Kofeinem se navíc lze předávkovat. To se sice nestane po konzumaci 1 až 2 šálků kávy denně, ale dopřejete-li si několik plechovek energetických nápojů, už to docela dobře možné je. Na rozdíl od běžného hrnku kávy, bývají stimulační produkty kofeinem cíleně nadupané, aby dosahovaly kýženého efektu. Nežádoucí účinky kofeinu se začnou projevovat při pozření přibližně 450 mg kofeinu a více denně. Pro představu v jednom šálku kávy může být okolo 100 mg kofeinu, plechovka energetického nápoje ho může obsahovat až 160 mg.

Kofein není jen v kávě

Guarana je rostlina pocházející z Jižní Ameriky, která byla původními obyvateli po dlouhá staletí využívána ke zlepšení bdělosti a přísunu energie. Teprve moderní věda zjistila, že obsahuje přibližně dvakrát více kofeinu než káva. K tomu v ní navíc ale najdete také theofylin a theobromin, což jsou látky vyskytující se v kakau, čokoládě anebo čaji. Na guaranu reaguje každý člověk po svém. Někdo na ni nedá dopustit, na jiného je příliš silná. Asi nejlepší způsob, jak zjistit, zda je pro vás guarana to pravé, je vyzkoušet ji na vlastní kůži. Nejsnáze ji můžete konzumovat ve formě plněných kapslí anebo rovnou prášku, který si klidně přidáte i do pokrmů či nápojů. Takový domácí bylinkový chléb s práškem z guarany vůbec není k zahození, zvláště po ránu.

Jaké jsou nežádoucí účinky při předávkování kofeinem?

Je jedno, zda má kofein svůj původ v kávě, čaji anebo dokonce guaraně. Jestliže se jím předávkujete, budete kromě pocitu nadměrné bdělosti pociťovat také intenzivní nevolnost, bolesti hlavy, samozřejmě se přidá nespavost a výjimečná nebývá ani nervozita. Na druhou stranu se při konzumaci kofeinu vyplavuje do krve dopamin, což způsobuje příjemné pocity, kvůli nimž si rádi opět dopřejete další šálek kávy.