Sport v těhotenství je důležitý aneb jaké sporty můžete vykonávat

Zjistila jste, že jste těhotná? Ráda sportujete a nechcete se pohybu vzdát? Není k tomu žádný důvod. Základem je zvolit si sport, který bude prospěšný vám i vašemu miminku. Pohyb je v těhotenství velmi důležitý a není žádný důvod s ním přestávat. 

Jednotlivé trimestry

Během prvního trimestru je nutné organismu ulehčit, jelikož ve vás roste nový život. V druhém trimestru si musíte zvyknout na zvětšující se bříško a v dalších stádiích těhotenství je důležité vybírat vhodné sporty, jelikož se snižuje pohyblivost, zhoršuje se rovnováha a i samotné dýchání je náročnější. Těhotné ženy by proto měly cvičit s mírou a vybírat vhodné sporty podle jejich kondice a zdravotního stavu.

Několik základních pravidel

  • žádné sportování na doraz
  • pokud se cítíte unavená a slabá, raději si odpočiňte a nic nepřehánějte
  • dostatečně hydratujte tělo
  • vyhněte se sportům, které zvyšují nitrobřišní tlak
  • nesportuje ve špatném počasí
  • omezte co nejvíce riziko pádů a nárazů
  • korigujte intenzitu cvičení podle své kondice

Nebojte se sportu

Odborníci se shodují, že i během těhotenství je velmi důležité udržovat se v kondici. Nejenže pečujete o svou fyzičku, ale chráníte se i před nabíráním zbytečných kil navíc. Cvičení vás udržuje i v dobré psychické kondici, posilujete svou rovnováhu, protáhnete si záda a snižujete riziko vzniku trombózy. Cvičení spojená s dechovými praktikami také učí ženu správně dýchat, což ji může později ulehčit porod. Pravidelný pohyb je během těhotenství celkově přínosným pro budoucí maminku i dítě.

Pravidelná chůze

Nic nezkazíte klasickou chůzi, při které procvičujete vytrvalost a vykonávat jej můžete po celou dobu těhotenství. Chůze je prevencí proti nízkému tlaku, otocích nohou a pohyb na čerstvém vzduchu přináší příjemný pocit, pomáhá také od nepříjemných nevolností. Dopřejte si procházku pravidelně, třeba každý den a udržujte se v dobré kondici.