Tento článek by vás měl upozornit na možné chyby, které při posilování činíte a měl by vám pomoci zlepšit techniku vašeho cvičení, která bývá často opomíjena. Důvodem je touha pro rychlém zhubnutí či nabrání svalové hmoty. Nesprávně prováděné cviky mohou vést k problémům v jiných částech pohybového aparátu. Jakým chybám se tedy během posilování vyhnout?
Když posilujete dolní končetiny
Mezi nejčastější chyby při posilování dolních končetin patří přílišný předklon trupu. Snažte se držet rovně a koukejte přímo před sebe a ne na zem. Můžete však dělat i příliš hluboký podřep. Raději dělejte mírnější, do pravého úhlu v kolenou. Nesnažte se také úplně dopínat v kolenou při narovnání. Zastavte pohyb před narovnáním, přílišným dopnutím byste se mohli zbytečně zranit. Pozor dávejte i na prohnutí v bedrech a před zahájením cvičení aktivujte břišní svaly a podsaďte pánev. Pokud děláte výpady vzad, váhá na přední noze by měla být asi 80 %, nenechávejte váhu na zadní noze. Pomoci může předklonění trochu více dopředu.
Posilování prsních svalů
Při posilování prsních svalů dávejte pozor na klasické prohnutí v bedrech, snažte se aktivovat břišní svaly, vysadit boky výše a podsadit pánev. Zapomeňte na zvednutá ramena, před začátkem cvičení stáhněte lopatky dozadu a dolu. Pozor si dávejte i na hlavu v záklonu či hlavu předsunutou, snažte se během cvičení dívat přímo před sebe, aby brada svírala pravý úhel s krkem. Při pohybu paží vpřed vydechujte, jelikož dochází ke stažení hrudního koše.
Chyby při posilování břišních svalů
Při posilování břišních svalů si dejte pozor především na prohnutí v bedrech a na nádech při zkrácení břišních svalů. Při jejich aktivaci vydechujte, aby došlo ke zkrácení svalů. Před začátkem cvičení břišních svalů si „zasaďte“ bradu krku a snažte se hlavu vytáhnout z krku, takto se snažte držet hlavu po celou dobu cvičení. Při cvičení držte lokty otevřené, nestahuje je k sobě, to si raději dejte ruce křížem na hrudník.