Jak si správně rozdělit svalové partie při posilování?

Postupně během tréninků chcete dát zabrat všem svalovým partiím. Jak si jejich cvičení správně rozdělit, abyste procvičily všechny svalové partie a navíc, aby bylo cvičení efektivní?

Fyzická kondice

Na začátku stojí posouzení toho, jak na tom fyzicky jste, jaká je vaše kondice. Jste-li spíše začátečník, který se cvičením teprve začíná, nemá pro vás rozdělení tréninku podle svalových partií ten správný význam. Lepší pro vás ze začátku bude soustředit se na fullbody trénink, tedy trénink celého těla. Vaše tělo si teprve zvyká na pohyb  jednotlivé partie se začínají posilovat. Pokud už nějaký ten čas cvičíte a vaše kondice je v dobré formě, trénink celého těla má méně smyslu než na samém začátku, jelikož svaly si již na tuto zátěž navykly. Jelikož patříte mezi pokročilé, svaly potřebují nový impuls k růstu, k čemuž se hodí právě tzv. splitový trénink.

Co je to splitový trénink?

Během tohoto druhu tréninku jsou jednotlivé partie rozděleny do dvojic. Určené dvojice se poté cvičí spolu v jednom tréninku. Ve dvojici je zastoupen jeden velký sval a jeden menší sval. Jedná se například o svaly:

  • psa a triceps
  • záda a biceps
  • nohy a ramena

Občas však dochází ke špatnému pochopení tohoto druhu tréninku, což ve de k nedostatečnému zatěžování svalových partií. Mnoho cvičících si rozloží svalové partie například do celého týdne, přičemž procvičí každou svalovou partii jen jednou za  týden. To není zcela dobře, vaším cílem by mělo být procvičení dané svalové partie 2x, nejlépe 3x za týden. Díky tomu je sval dostatečně zatížen, ale má též čas na potřebnou regeneraci. Pokud byste cvičili stále na střídačku jednotlivé svalové partie, které by se neopakovali, neměl by svalový trénink takový efekt.